În credinţa populară, Rusaliile reprezintă spiritele morţilor, numite în popor Iele sau zâne rele.
Cuvântul Rusalii provine din latinescul „rosalia”, care simbolizează sărbatoarea trandafirilor, dar reprezintă şi fetele împăratului Rusalim, despre care se credea că aveau puteri magice şi seduceau oamenii, pedepsindu-i pe cei care nu le respectau.
În credinţa populară, Rusaliile sunt spiritele morţilor care, după ce au părăsit mormintele la Joimari şi au petrecut Paştile cu cei vii, refuză să se mai întoarcă în locurile lor de sub pământ şi încep să facă rele oamenilor.
Pentru a le îmbuna, oamenii, care evitau să le spună Rusalii, le-au dat diferite nume: iele, zâne sau frumoase. Există superstiţia că aceste spirite stau pe lângă izvoare şi pot, prin cântecele lor, să ia minţile oamenilor şi să-i îmbolnăvească.
Boala seamană, se spune în popor, cu o transă ce nu poate fi înlăturată decât de puterea dansului căluşarilor.
La mine în zonă (Cetate – Dolj) este cunoscută expresia „a fi luat din căluş”, adică a intra în transa din care numai căluşarii prin dansul lor te pot scoate.
De ce numai căluşarii pot face asta? Pentru că, odată ce ai sărit calul, adică ai întrecut anumite limite, te-ai suprasolicitat sau ai făcut vreo nefăcută, cum se spune, care te frământă, îţi mustră conştiinţa, numai căluşarii care prin dansul lor sugerează saltul peste cal prin acel salt peste băţul cu care dansează (calu-sare!), sunt cei care te pot scutura de rele, pot alunga spiritele malefice ce te-au luat în stăpânire şi ţi-au zdruncinat nervii.
De fapt, în popor, acesta era în vechime leacul pentru astenia de primăvară, aşa cum o cunoaştem noi azi, bazându-ne pe cunoştinţele acumulate în timp prin progresul ştiinţific.
Sursa foto: https://google.com
Acest material a fost realizat de către doamna Elena Agiu-Neacșu în exclusivitate pentru platforma media independentă Criteriul Național











