Jucătoarea originară din Spania- Garbine Muguruza a câștigat turneul de la Wimbledon, după ce s-a impus în finala disputată cu Venus Williams, în două seturi, scor 7-5, 6-0.
Jucătoarea spaniolă Garbine Muguruza, numărul 15 mondial, a câştigat sâmbătă finala turneului feminin de tenis de la Wimbledon, al treilea Grand Slam al anului, după ce a învins-o pe americanca Venus Williams cu 7-5, 6-0.
Partida a fost echilibrată doar în primul set, pentru că, în cel de-al doilea, jucătoarea din Spania a desființat-o pe tenismena din America, și a reușit un set „alb”.
Muguruza 23 ani, cap de serie 14, învingătoare la Roland-Garros în 2016, a primit o replică puternică de la Venus Williams, cap de serie 10, doar în primul set, iar în al doilea jucătoarea iberică a defilat pur şi simplu şi a câştigat la zero.
Sursa foto : http://www.salzburg.com/
Sinteză realizată de către Prof.Dr.Daniel Mihai, redactor-șef al ziarului Criteriul Național











