“Power Rangers” este o producție americană regizată de Dean Israelite după un scenariu scris de John Gatins. Din distribuţie fac parte următorii actori Dacre Montgomery, Naomi Scott, RJ Cyler, Becky G, Ludi Lin, Bill Hader, Bryan Cranston şi Elizabeth Banks.
Am vizionat “Power Rangers” la City Plex Tomis Constanța şi recunosc deschis că mi-a plăcut mult acest nou film.
Dintru început vreau să vă atrag atenția că acest film are un pronunțat caracter programatic. Bazându-se pe principiul și tehnica ” povestirii în ramă”, pelicula evoluează pe două planuri distincte care se întrepătrund într-un mod deosebit.
Filmul are acea forță de a transmite mesajul pozitiv, legat de o virtute înaltă ca prietenia, de importanţa spiritului de echipă şi mai ales de faptul că împreună cu persoanele în care aveți încredere ,acestea vă vor metamorfoza în bine.
Pelicula din 2017 reuşeşte să ofere publicului o poveste plină de culori, de râsete şi de o energie a unor adolescenţi americani care se trezesc, datorită unei experiențe pe care nu și-o explică că sunt supereroi. Toți cei cinci vor învăţa să îşi folosească puterile în scopul umanităţii şi de asemenea să lucreze ca o adevărată echipă, înfruntând ostilitatea unora sau ale altora.
Ceea ce dă savoare și atractivitate celor o sută douăzeci și patru de minute ale filmului sunt atât dialogurile vii și antrenante dar și construirea progresivă a încleștării finașe cât și confruntarea propriu-zisă dintre forțele binelui și ale răului. Un rol important în acest SF îl va avea dorința, setea de aventură a celor cinci adolescenţi, aparent obişnuiţi care devin peste noapte eroi excepţionali. Ei vor reuși chiar să-şi salveze orăşelul natal şi întreaga planetă de sub ameninţarea forţelor extraterestre.
Scenariul este bine construit, chiar pe alocuri previzibil. Am fost entuziasmat de faptul că filmul oferă şansa de a cunoaște povestea fiecărui Power Ranger. În acest mod, veți ajunge să îi cunoaşteți bine pe fiecare în parte. Jason este Ranger-ul Roşu, Billy- Ranger-ul Albastru, Kimberly- Ranger-ul Roz, Trini- Ranger-ul Galben, iar ultimul, dar nu cel din urmă, Zack este Ranger-ul Negru.
De asemenea, personajul negativ este Rita Repulsa, interpretată de Elizabeth Banks. Actriţa redă foarte bine acest rol negativ cu naturalețe , fără să ezite vreo secundă., dacă ne gândim că ea dorește să distrugă lumea dimpreună cu o armată întreagă de creaturi hidoase.
De aceea, cei cinci eroi vor fi singurii care pot înfrunta pericolul. Totuşi, ca să reuşească trebuie mai întâi ei îşi depăşesc atât problemele din viaţa de zi cu zi cât şi statutul, pentru ca pe final să-și unească forţele pentru a deveni cu adevarat echipa Power Rangers.
Fără a vă povesti în amănunt desfășurarea ulteriaoră a acțiunii filmului, vă pot spune că efectele vizuale și mai ales încleștarea din ultima parte a filmului, atunci când forțele binelui și ale răului vă vor ține cu siguranță cu sufletul la gură.
De aceea, vă recomand și vă invit să vă rezervați timp pentru această peliculă care, cu siguranță vă va relaxa.
Pelicula Power Rangers este distribuită în România de Freeman Entertainment.
Trailer ul oficial :
Prezentare oferită de către Prof.Daniel Mihai Prof. Dr.de Vioară la CNA Regina Maria Constanţa, redactor şef al ziarului Criteriul Naţional











